headerphoto
Home

Drobnicowce czy kontenerowce?

Polska jest krajem, przez które przepływają 2 duże rzeki.

Pomimo że transport śródlądowy drogą wodną jest najkorzystniejszą cenowo metodą transportu do bałtyckich portów nad Bałtykiem z głębi kraju to konieczność znaczących inwestycji w odbudowę dróg wodnych nie pozwala na rozwijanie się tej formy spedycji. W przeciwieństwie do transportu śródlądowego transport morski w naszym kraju, a w szczególności transport morski kontenerów rozwija się bardzo dynamicznie.

Jednostki drobnicowe znikają z rynku jako kosztowniejsza alternatywa dla kontenerowców. Transport morski realizowany poprzez transport kontenerów morskich wyparł spedycję drobnicowcami niemal zupełnie. Aktualnie przewozi się w kontenerach aż osiemdziesiąt pięć procent drobnicy.

Spedycja morska w Gdyni i Gdańsku rok do roku notuje pokaźny wzrost tonażu produktów odprawianych przez rodzime trzy najbardziej znaczące porty. Z uwagi na bardziej konkurencyjne ceny oraz korzystniejsze cenniki na załadunek produktów porty w Gdyni i Gdańsku skutecznie konkurują z bardziej doświadczonymi portami północnymi lub bałtyckimi takimi jak: Ryga, Rotterdam lub Rostock. Najbardziej zauważalny wzrost uzyskuje transport kontenerów z Gdyni, gdzie na olbrzymich kontenerowcach w kontenerach odbieranych jest wiele produktów tekstylnych z Tajlandii, Chin lub Japonii, transportowane są ciężarówki.

Rozmiary metalowych kontenerów morskich są jednolite, dzięki czemu specjaliści do spraw logistyki w prosty sposób kalkulować mogą ilość i objętość produktów, która się zmieści do każdego kontenera. Solidna konstrukcja kontenera chroni również umieszczone w nim produkty przed wiatrem czy przed uszkodzeniami podczas transportu. Wynajem kontenerów morskich prowadzą wyspecjalizowane firmy transportowe w polskich portach morskich w Świnoujściu, Gdyni oraz Gdańsku. Dokładniejsze cenniki wynajmu kontenerów, dane techniczne dotyczące różnych typów kontenerów, a także adresy kontaktowe firm, jakie proponują w Polsce usługi wynajmu na cele związane z transportem kontenerów morskich udostępniają agencje celne portów w Świnoujściu, Gdańsku a także Gdyni.

Współczesny transport morski jest realizowany w podstawowych dwóch rodzajach. Starsza z form transportu morskiego to transport wodny towarów drobnicowych statkami zwanymi masowcami. Przy pomocy tego typu spedycji morskiej przede wszystkim transportowane są towary drobne lub płynne. Pozostała część towarów przewożona jest przy zastosowaniu kontenerów w światowej logistyce morskiej. Wprowadzenie kontenerów morskich dało globalne istotne oszczędności szczególnie jeśli chodzi o czas rozładunku oraz załadunku jednostek pływających w portach.

Zobacz to na zdjęciach:

transport

logistyka

przewozy


Masz coś do powiedzenia w tym temacie? Dodaj swoją wypowiedź.