headerphoto
Home

Rola transportu i logistyki

Nie wiele osób rozumie fakt, jak wielkie znaczenie posiada logistyka oraz usługi transportowo logistyczne, jak ważną odgrywają rolę między innymi w branży typowo przemysłowej, produkcyjnej, oraz każdej innej formie prowadzenia jakiegoś przedsiębiorstwa.

Okazuje się bowiem, że sprawna spedycja towarów jest dla olbrzymiej ilości firm, jeśli nie dla większości firm kluczem do sukcesu i sposobem na powielanie swoich zysków.

Duża ilość firm oferuje usługi logistyczne, co więcej, ich usługi zdobyły sobie ogromną popularność i cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Tego typu firmy doskonale wiedzą jak zorganizować transport ponadgabarytowy czy transport  międzynarodowy aby usługa logistyczna mogła przejść sprawnie i bezpiecznie. Takie firmy oczywiście posiadają odpowiednie dokumenty takie jak np. licencja na transport międzynarodowy, które to może kontrolować główny inspektorat transportu drogowego czyli inaczej inspekcja transportu drogowego.

Ciekawostką jest fakt, że branża logistyczna podzielona jest na kilka mniejszych działów, i oczywiście każda gałąź spełnia z góry określoną rolę. Mikrologistyka zajmuje się procesami logistycznymi zachodzącymi w obrębie pojedynczego przedsiębiorstwa, makrologistyka zajmuje się procesami logistycznymi zachodzącymi w obrębie całej gospodarki krajowej, eurologistyka obejmuje swoim zasięgiem kontynent europejski, mezologistyka zajmuje się procesami logistycznymi zachodzącymi w obrębie pojedynczego działu gospodarki, a logistyka globalna obejmującą swoim zasięgiem cały świat.

Istotną kwestią zagadnień logistycznych jest też droga jaką przewożone są towary. Chyba najbardziej popularny jest transport drogowy i transport kolejowy oraz potencjał transportu drogowego i transportu kolejowego. W istocie rzeczy spedycja międzynarodowa jest bardzo często zamawiana i wykorzystywana, gdyż firmom i fabrykom może zaoferować ogromne możliwości eksportowania towarów i sprowadzania z i do krajów zagranicznych.

Ciekawostką jest fakt, że logistyka i powiązane z nią działania mogą zawierać w sobie takie elementy (oczywiście nie muszą się do nich ograniczać): gospodarowanie odpadami, kontrolę zapasów, zaopatrywanie w części, pakowanie, czynności manipulacyjne, obsługę zwrotów, prognozowanie popytu i realizowanie zamówień, transport, czynności reparacyjne, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, przepływ informacji, procesy zaopatrzeniowe, składowanie i obsługę klienta.

Zobacz to na zdjęciach:


Masz coś do powiedzenia w tym temacie? Dodaj swoją wypowiedź.